PIŽMOVÉ KAČICE
Vložené 08.01.2020
Pižmová kačica je natoľko známa, že opisu jej vonkajšieho vzhľadu netreba venovať veľa priestoru. Má u nás aj ľudové názvy, ako čínska či japonská kačica. Tieto vžité názvy sú zaujímavé, pretože ani jedna z týchto krajín nie je vlasťou pôvodnej divej pižmovky. V súčasnosti sa okrem najbežnejšieho čierneho divého sfarbenia, čierno-bieleho a bieleho chovajú aj modré, modré divo sfarbené, modro-biele, hnedé ako aj v kresbách strák, kde je kresba v príslušnej farbe presne určená.
Divoká pižmová kačica Cairina moschata 1,0.
Pižmová kačica sedlatá hnedá. . Pižmový káčer sedlatý čierny.
Káčery sú ťažké, takže sú väčšinou nelietavé, kačice lietajú a mnohé veľmi dobre. Je možné zabrániť im v lietaní kupírovaním prsta v krídle, vo veku 24 hodín, čiže po vyliahnutí a obschnutí káčat. Toto kupírovanie je povolené aj pre kačice určené na predvádzanie na výstavách. V prípade, že nemienime kačice vystavovať, odstrihneme im ručné letky a tým im zabránime v lietaní až do najbližšieho preperenia.
Pižmové kačice chované v malých výbehoch, sa často navzájom šklbú. Tomu sa dá včas zabrániť. Sú to bylinožravce, pasú sa podobne ako husi. V ich strave preto musí byť aj zelené krmivo, najlepšie mladá tráva. Ak sa nemôžu pásť, vrodený reflex ich núti hľadať niečo na šklbanie. V betónovom výbehu však nič nenájdu a tak im na jeho upokojenie poslúži perie ostatných káčat. Stačí, že s ošklbávaním začne jedna, čoskoro sa ďalšie pridajú. Na ošklbané káčatá nie je pekný pohľad. Ak teda chovateľ nemá možnosť púšťať káčatá do trávnatého výbehu, nech im urobí jasle podobné ako pre králiky, ale s hustejším pletivom, cez ktoré môžu prestrčiť zobáky a vyťahovať z nich steblá trávy, najrôznejšiu burinu zo záhrady.
Vhodné sú pre ne aj celé úbory karfiolových listov po vyrezaní karfiolu a pod. Pre každý prípad je vhodné zavesiť do výbehu
starý koberec na jednom konci zastrihnutý tak, aby sa strapkal. Rozstrapkaný koberec zavesený vo výške očí kačíc, za
ktorým sa musia na prstoch aj trochu nadvihnúť, kačice rady za nitky ťahajú, hrajú sa s nimi a tak naplnia svoje reflexné nutkania. Šklbaniu zaručene predídeme aj tým, že priestor v ktorom ich chováme, vystelieme slamou. Slama im poskytne dostatok možností na vŕtanie sa v nej zobákom. Treba ju však podľa stavu znečistenia a najmä zamokrenia, pravidelne vymieňať.
Dlhé roky som choval pižmové kačice s dobrým výsledkom v pároch. Ale aj v zostave jeden káčer a tri kačice. sa dajú dosiahnuť dobré výsledky, najmä v prípade, že chovateľovi veľmi nezáleží na tom, aby poznal, po ktorej kačici potomstvo je. Pižmovky si zvyčajne všetky tri vyberú jednu búdku a všetky tri do nej začnú znášať, niekedy sa usilujú aj všetky tri naraz zasadnúť v jednej búdke. Tu musí chovateľ zasiahnuť. Buď tak, že každá kačica dostane svoju voliérku s búdkou v ktorej znáša a po znesení vajca pustia sa do spoločného priestoru s káčerom, aby sa mohli páriť, na noc treba každú vždy zavrieť do voliérky pre ňu určenej. Každý deň sa toto opakuje až dovtedy, kým postupne nezasadnú. Potom ich už ku káčerovi nepúšťame. Takto sa každej sediacej kačici zabezpečí pokoj. Inkubácia vajec je pomerne dlhá trvá 35 dní. Počas sedenia kačíc na vajciach chováme káčera oddelene. Pripustíme ho k ním až po odstave káčat. Chov v páre síce nie je ekonomický, ale ak chovateľ chová kačice aj pre výstavné účely, párový chov zabezpečuje lepšie výsledky a rýchlejšie napredovanie k cieľu, lebo pozná pri ňom vždy oboch rodičov.
Mladé pižmové kačice hnedé 1,1. Pižmové kačice hnedé 1,1.
Káčatá nechávam pri kačici matke až dovtedy, kým sú schopné úplne samostatného života, majú perie natoľko vyzreté, že im neškodí pobyt vo vode, dážď ani prípadne chladnejšie počasie. Od kačíc odchovávam len dve hniezda. Zasadnú niekedy aj na 18 až 21 vajec. Väčšinou sa všetky káčatá vyliahnu a kačica všetky odvodí. Pri takomto spôsobe chovu sa bez väčšej námahy odchovajú dve hniezda od každej kačice a počet odchovaných káčat na jednu kačicu býva 30 výnimočne aj 40. Ďalšie hniezdenie neumožním a v prípade, že dôjde k znáške, vajcia použijem natvrdo uvarené ako doplnok do krmiva pre exotické vtáctvo.
Aj keď je dosť receptov nato, aká má byť prvá strava, ja som dával prednosť hotovým kŕmnym zmesiam. Hneď po vyliahnutí som podával štartér kŕmnej zmesi pre kačice, ak náhodou v predajni nebol, tak kŕmnou zmesou pre brojlery 1, ktorou som kŕmil do troch týždňov. Od štvrtého dňa veku kŕmime zmesou pre kačice alebo brojlery 2, a neskôr trojkou, do ktorej však už pridávame šrotovanú pšenicu a kukuricu, čoskoro aj celú pšenicu, jačmeň a celú kukuricu. Kŕmnu zmes a šrotované zrniny vlhčím, lebo takto sú na krmive menšie straty. Dôležité je, aby voda na napájanie bola na jednej strane výbehu či ohrady a kŕmenie na druhej. Ak ich dáme blízko seba, tak na zobákoch káčatá prenesú do vody veľké množstvo zmesi a tým ju znehodnotia. Samozrejme, kŕmenie len zmesou nestačí, mladé kačice spolu s matkou a hniezdnou búdkou a prenosnou ohradou som prenášal z miesta na miesto, aby sa od malička pásli. S pribúdajúcim vekom sa musia prenášať častejšie, lebo trávu čoskoro spasú a svojím trusom ju znehodnocujú. Po prenesení na iné miesto vypasený a prehnojený priestor treba vystriekať prúdom vody z hadice a prehrabať hrabľami.
Pižmová kačica modrá 1,0. Pižmová kačica biela 1,0.
Ak sa káčatá chovajú v uzavretom priestore, treba im zabezpečiť najmä neustále vetranie a sucho. To znamená, že sa im musí nastielať slama alebo hobľovance či piliny a podstielku po zamokrení vymieňať. Vyhrievanie je potrebné vtedy, ak sa káčatá odchovávajú bez matky, t. zn. vtedy, keď ich chovateľ kačici po vyliahnutí odoberie, aby čím skôr docielil ďalší odchov a odchová odobraté káčatá umele. Ak sú spolu s kačicou, ohrievanie im netreba, zabezpečí ho kačica. Pižmové kačice sú odolné, možno ich v našich podmienkach chovať vonku celoročne najmä vtedy, ak majú k dispozícii zastrešený priestor. Zimné vnútorné ustajnenie s možnosťou pobytu vonku počas dňa je výhodné vtedy, keď kačice začnú skoro na jar so znáškou a rána sú ešte mrazivé
Pižmová kačica biela a 21 káčat.
Mäso starších kačíc je možno tuhšie ako kačíc mladých. Zjemní sa po nútenom výkrme. Ja som nútený výkrm nepraktizoval, považujem ho za týranie. Porazené kačice po opracovaní treba nechať vychladnúť a dať ich zmraziť. Zrejme toto môže prispieť k zjemneniu mäsa. Zužitkoval som vždy len mladé, z chovu vyradené kačice. Môžem potvrdiť, že mali kvalitné a chutné mäso.
Text a foto Dušan Barlík